מהי מדיטציה

מדיטציה הינה זמן שבו אני קרוב אל עצמי בלי להתבלבל עם המחשבות הרגילות שלי על עבר ועתיד, שעה שאני נמצא בתוך הרגע, בתוך המציאות שהגוף שלי מצוי בה.  אין מטרה מסוימת שמנסים להגיע אליה, זו האומנות של פשוט להיות.  ההבנה שבכל רגע ורגע, אין מציאות מלבד הרגע הנוכחי והחוויה שהרגע הזה מספק.  מדיטציה היא הבנת כוחו של הרגע הזה.

יוגה בצפון - יוגה בצפת - יוגה בגליל - יוגה בראש פינה

יוגה בצפון – יוגה בצפת – יוגה בגליל – יוגה בראש פינה

איכות חשובה בחיים שלנו טמון ביכולת שלנו להיות לגמרי מעורבים בתוך מה שאנחנו עושים בזמן אמיתי מבלי שהמחשבות שלנו ינדדו ויסיטו את תשומת הלב שלנו מהרגע הנוכחי.

יש לנו נטייה להזדהות לחלוטין עם המחשבות והתפיסות שלנו, להזדהות עם הביקורת שלנו כלפי העולם ובעיקר עם הביקורת שלנו כלפי עצמנו.  אנו נוטים להזדהות עם ההערכה העצמית שלנו כלפי עצמנו ועם תחושת הערך שלנו בעיני עצמנו.  כשזה קורה, אנחנו שוכחים שאנחנו יצורים חיים עם גוף ותחושות, שאנחנו בעלי מרחב פנימי גדול שהמוח הוא רק חלק ממנו.  המוח משתלט עלינו, מעורר בנו מחשבות מכל מיני סוגים, פעם שמחות ופעם עצובות, לפעמים אנחנו מוצפים באושר גדול ולפעמים עטופים בשעמום מתסכל.  הרגשות שלנו גורמים לנו להגיב לכעס, לשמחה, לאושר, לעצב ובזמנים האלו אנחנו מתעלמים ממכלול המרכיבים האחרים שאנחנו בנויים מהם, מתמסרים לתגובה שלנו ושוקעים בתוכה.

  מדיטציה היא היכולת שלנו להפנות את תשומת הלב שלנו לשאר החלקים שאנחנו מורכבים מהם, זוהי היכולת להיות מודעים למחשבות ולתחושות שלנו כמי שצופה בהם מהצד, ובו זמנית להיות מסוגלים להתבונן בתחושות נוספות שמתרחשות בתוכנו כמו למשל עקצוץ ברגל, הלמות הלב, דגדוג בכתף, זרמים עדינים בקרקפת, תחושות חום או קור בגב ועוד ועוד ועוד…

ברגע שאנחנו לא מתמסרים למחשבות ולרגשות ומצליחים לחוות אותם מהצד, המחשבות והרגשות נמצאים איתנו כמה דקות ואז הם חולפים ומשתנים ומשהו אחר עולה ותופס את במת תשומת הלב שלנו, ממש כמו שגירוד ברגל יעבור אחרי דקה שתיים גם אם לא נגרד אותו.

נסו לחשוב כמה נחמד יכול להיות לעבור לתחושה אחרת, מחשבה או הרגשה אחרת אחרי דקות ולא להישאר תקועים שעות במקרה הטוב, אולי ימים ולפעמים אפילו חודשים עם איזה תסכול או כעס או פחד.

חשוב להבין שהאיכות הזו שנקראת מדיטציה היא לאו דווקא ישיבה בעיניים עצומות במקום שקט, היא יכולה להופיע באמצע החיים שלנו.  אפשר להשתמש בה במצבים שאנחנו בד"כ רגילים להגיב בקוצר רוח ובמחשבות על בזבוז הזמן אם לא היינו נתקעים בפקק, בתור, בישיבה המשעממת הזו וכו'.

לתהליכי חשיבה יש נטייה לחזור על עצמם בנתיב חרוש אחד.  הפסקה של התהליך הרגיל ותשומת לב לשבירת ההרגל מאפשרים חריגה מהרגיל ובחירה של תגובה או מחשבה אחרת.  מדיטציה מאפשרת את המבט האחר- את העצירה, זו האיכות שמתורגלת במהלך המדיטציה ועם הזמן מתאפשרת גם בחיים הרגילים.

אושר וחוסר אושר נובעים בעיקר מהדרך בה אנו תופסים את העולם ואת החיים שלנו כפי שזה בא לידי ביטוי דרך המחשבות שלנו.

לאחר מדיטציה של בוקר, היום באמת נראה אחרת ומרגיש אחרת.  שקט גדול עוטף את השעות שלאחר התבודדות שכזו עם עצמך, שלווה אמיתית מזוגה אל תוך התחלת היום וגם אל המשכו.  יש סבלנות גדולה יותר, שמחה גדולה יותר וקבלה גדולה יותר למציאות שמסביב, לאנשים שבחיינו, לעבודה שלנו, לעצמנו, ובכלל…  לחיים.