מהי יוגה

יוגה הנה אמנות עתיקה שמקורה בהודו. בין התכונות המיוחסות ליוגה ניתן למנות: ריפוי ומניעת מחלות, השגת מצב נפשי של שלווה עמוקה, שפור היציבה, הגדלת הגמישות ודרך להתפתחות רוחנית.

יוגה בצפון - יוגה בצפת - יוגה בגליל - יוגה בראש פינה

יוגה בצפון – יוגה בצפת – יוגה בגליל – יוגה בראש פינה

שני עקרונות המאפיינים את היוגה הם שחרור פיזי ושקט נפשי. כל התנוחות בתרגול היוגה מבוצעות מתוך שחרור מרבי של השרירים והמפרקים. התנועות זורמות במאמץ מינימלי של הגוף ומתוך דגש על יצירת חופש ומרחב פנימי. תנועת הגוף מונחית על ידי תנועת המודעות כשהבסיס לכך הוא ריכוז מתוך שלווה. המודעות מנחה כל תנועה ותנועה, עד שמגיעים למצב שבו התנועה הפיזית והנפשית מתאחדות לאחדות זורמת של הגוף והנפש.

יוגה נותנת כלים של תשומת לב וריכוז דרך כלים פיזיים של גמישות וחיזוק הגוף.  ההתרחשות בתוך הראש דומה לעיתים לסירה המטלטלת על גלים גבוהים, יש אפשרות לייצב את הסירה הזו על פני גלי החיים על-ידי מציאת עוגן פנימי באותם זמנים שהגלים הגבוהים מאיימים להטביע אותנו.  פעם בא גל גבוה שמעלה אותנו אל מחוזות של שמחה ואושר ולפעמים מגיע גל עומק שמוריד אותנו אל מחוזות של צער ושל מועקה גדולה ותשומת הלב המכוונת והממוקדת היא זו שמשאירה אותנו עם הראש מעל המים.

עם השנים לומדים למצוא בתחושות המלוות תרגול גופני, עוגן המשמש ביום-יום ובעיקר באותם זמנים שהגלים הגבוהים מטלטלים את סירת החיים ומרחיקים מאיתנו שקט ונחת.  תרגול גופני מייצר תחושות פיזיות ברורות , אליהם אנו מפנים את תשומת הלב שלנו.  בדרך זו קטנים הגלים הגבוהים, הקשיים מקבלים פרספקטיבה והמועקה פוחתת.